Boszkowo jest malowniczą miejscowością letniskową leżącą nad Jeziorem Dominickim. Jest to, jeden z największych w Wielkopolsce, kompleks ośrodków wypoczynkowych, z licznymi obiektami wczasowymi, kąpieliskami, przystaniami żeglarskimi i nadzwyczaj intensywnie rozwiniętą siecią gastronomiczną. Zabudowa dzieli się na dwie części: wieś na północno - wschodnim brzegu jeziora w pobliżu stacji kolejowej oraz tzw. Pudełkowo położone w lesie przy drodze do Dominic.

  O atrakcyjności Boszkowa decyduje nie tylko rozwinięta infrastruktura, ale przede wszystkim piękna przyroda i czyste jezioro.

  Niewątpliwie jedną z największych atrakcji turystycznych jest Przemęcki Park Krajobrazowy. Powstał on 25 listopada 1991 roku, a jego celem stała się ochrona i zachowanie jednego z najciekawszych fragmentów krajobrazu polodowcowego w Polsce i związanych z tym krajobrazem zespołów leśno-łąkowo-jeziornych. Przemęcki Park Krajobrazowy położony jest na obszarze gmin Przemęt, Włoszakowice (do niej należy Boszkowo), Wijewo i Wschowa. Powierzchnia parku wynosi 21 450 ha. Zdecydowanie największą jego część stanowią użytki rolne - 11 640 ha. Jednak to co decyduje o  uroku tego terenu to lasy - 8 330 ha oraz jeziora - 1 480 ha

      

 Na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego wyznaczone są szlaki turystyczne: pieszo-rowerowe oraz wodne. Wybierając się na wycieczkę - pieszą, rowerową lub wodną - poznamy bogactwo przyrody tego terenu, rzadko spotykane gdzie indziej. Warto więc naciągnąć buty, wsiąść na rower, chwycić za wiosło bo pozytywne przeżycia na pewno długo pozostaną w Waszej pamięci.

      W okolicach Boszkowa żyje wiele rzadkich zwierząt szczególnie ptaków i ssaków. W jeziorach  spotkać można żółwie błotne i wydry. Dużą osobliwością lasów są borsuki i kraski, a okolic Siekówka i Przemętu -  cietrzewie. W okolicach występuje też fauna łowna: sarny, jelenie, dziki, zające, bażanty, kuropatwy.

 

 

Ostatnia modyfikacja tej strony: 20 kwietnia 2006